Де навчитися писанкарства

Де навчитися писанкарства
У педагогічному університеті на кафедрі етнології (аудиторія №355) до 20 квітня всіх бажаючих учитимуть народного мистецтва

Навчитися писати писанки - а це неодмінно стане жінкам у нагоді при підготовці до зустрічі Великодня – можна у Вінницькому педуніверситеті.
- За традицією, писанка пишеться після весняного рівнодення. Чистий четвер перед Великоднем - останній день, коли можна займатися писанкарством, - розповідає завідувачка навчально-наукової лабораторії з етнології Поділля Тетяна Пірус. - Колись це було частинкою життя подолянки, звичайною справою. Такою, як, скажімо, пекти хліб, вишивати і співати. Але, на жаль, у сучасному світі ми розгубили багато дорогоцінних звичаїв українського народу. Наш курс писанкарства і покликаний дати людям можливість пізнати таємниці цього чудодійства.
Яйце – тільки живе
Починати роботу слід із підготовки матеріалів. Яйце для писанки слід брати тільки домашнє і свіже, не з холодильника.
- Щоб життя було повним, а не пустим, серединку з яйця видувати не можна, бо воно і є символом продовження життя, - розказує Тетяна Пірус. - Тому традиційно писанку виготовляють дівчата і жінки - як продовжувачки роду.
Для створення писанки знадобиться також віск, свічка, харчова фарба, серветки, писачок (спеціальне знаряддя для нанесення розтопленого воску на яйце).
Головні правила
- Звісно, в писанкарстві існують певні правила. Це і молитви, і піст, чистота душі та побажань, спокій та злагода в думках, і те, що писанки пишуть тільки до Великодніх свят, а не цілий рік, - продовжує Тетяна Пірус. - Але на майстер-класах ми не дотримуємось усіх канонів. Головне - навчити дітей (і дорослих) не загубити рідні традиції в подальших поколіннях. Щороку до нас приходить усе більше молоді: і школярі, і студенти, і з Вінниці, і з області. Це дуже втішає. Адже можливість доторкнутися до давніх звичаїв споріднює з нашим корінням, із витоками народної мудрості. Так починається любов до рідної землі, до всього українського.
Загадайте бажання
На Поділлі існує багато видів розпису яйця (крашанка, крапанка, дряпанка, мальованка, монастирське яйце), але писанка - не просто розмальоване яйце. Це священний оберіг, тому кожен малюнок і колір мають своє символічне значення. Слід добре продумати малюнок і кольори перед тим, як розпочати писати, і заздалегідь вирішити, кому ви подаруєте цю писанку. Тоді, працюючи над писанками, можна загадувати бажання. Потім писанки запікають у печі або духовці (щоб "умилася") та освячують у храмі. Дарують писанки лише освячені.

ДОВІДКА
Майстер-класи проходять щовівторка та щочетверга з 15.00 до 17.00 в аудиторії №355 педагогічного університету до 20 квітня.
Писачок можна (навіть бажано) зробити в домашніх умовах. Для нього знадобиться фольга, дерев'яна паличка, голка, тонкий дріт.
 

Для отримання гарного малюнка свіжі домашні яйця Оля (зліва) і Юля витирають серветкою, змоченою в оцті. Фото: Тетяна ЩербатюкФото: „12-писачок”
Ольга (перша зліва) прогріває писачок у полум'ї свічки. Це потрібно робити постійно, щоб розтопленим воском потім наносити орнамент. Фото: Тетяна Щербатюк

Відео дня
>
"Починаючи роботу над писанкою, подумки уявляю, яка вона буде", - зізнається Оля, яка пише писанки з чотирирічного віку. Фото: Тетяна Щербатюк


Ольга ділить яйце на кілька частин для того, щоб симетрично зображувати обрані знаки-символи.
Фото: Тетяна Щербатюк


„Для фарбування яйце повністю занурюється в посудину з харчовим барвником. Почекайте кілька секунд і виймайте, після чого обережно, щоб не роздушити, обсушуємо його серветкою", - радить Оля.
. Фото: Тетяна Щербатюк


Дівчата працюють над символікою, яка матиме червоний колір. . Фото: Тетяна Щербатюк

Чому фарбують яйця
“Дорого яичко к Христову дню" – так говориться у відомому російському прислів’ї.
Пасхальні яйця є атрибутом одного з головних релігійних свят християн – дня воскресіння розп’ятого на хресті Ісуса Христа.
Існує багато версій щодо того, коли вперше з’явилися писанки.
За давньою притчею, перше пасхальне яйце свята рівноапостольна Марія Магдалина піднесла римському імператору Тиберію. Незабаром після воскресіння Христа Спасителя на небо Марія Магдалина прийшла для євангельської проповіді в Рим.
У ті часи було прийнято, приходячи до імператора, підносити йому подарунки. Багаті приносили дорогоцінності, а бідні люди - те, що могли. Марія Магдалина не мала нічого, крім віри в Ісуса, тож протягнула імператору Тиберію куряче яйце зі словами: «Христос Воскрес!» Імператор, засумнівавшись у сказаному, зазначив, що ніхто не може воскреснути з мертвих і в це так само важко повірити, як і в те, що біле яйце може стати червоним. Тиберій не встиг договорити ці слова, як яйце стало перетворюватись з білого на яскраво-червоне.
Фарбовані яйця у віруючих у Христа завжди служать символом воскресіння Ісуса, а з ним і очищення в ім’я нового, кращого життя. Червоний колір яєць символізує кров Христа і одночасно служить символом Воскресіння. 

Тетяна ЩЕРБАТЮК

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
21:00 ТОП важливих новин на «20 хвилин» від 29 квітня до 6 травня, які ви могли пропустити play_circle_filled 20:23 Учні сьомого ліцею на благодійному ярмарку зібрали 140 тисяч гривень на безпілотники для ЗСУ 19:42 ІТ-компанія допомагатиме Подільському зоопарку піклуватися про оленів, коней та орланів photo_camera 19:03 У Вінниці відзначатимуть 160-річчя Михайла Коцюбинського. Що саме запланували? Від читача 15:59 Командир батальйону полку ССО «Рейнджер» розповів про службу у спецпідрозділі 18:15 Субсидії на неопалювальний період: хто отримає автоматично, а кому треба переоформити 17:06 Оля Полякова долучилася до благодійного вечора, де зібрати сім мільйонів на потреби ЗСУ 16:10 Вакцина проти COVID від AstraZeneca може викликати тромби 15:10 Можливі зміни: дати останніх дзвоників та екзаменів у 2024 році 14:30 «Найголовніше, за що ми молимося — за нашу Перемогу». У храмах Вінниці відзначають Великдень play_circle_filled photo_camera 14:25 Українські майстри розписали 800 писанок і встановили рекорд photo_camera 13:13 Нові сектори з пенсійних питань для МВС у трьох областях: де їх знайти 12:34 Суд виніс вирок драгдилеру, який постачав наркотики до колонії 12:05 Вінниця чудотворна: розповідаємо про місця сили, де трапляються дива 11:17 Скасування ‎статусу обмежено придатний. Що потрібно знати призовникам 10:25 «Пироговський пікнік» у Вінниці буде з благодійністю, майстер-класами, фудкортом (ПРОГРАМА) photo_camera 10:11 Вигідно відкласти пенсію. Як українське законодавство стимулює працювати довше? 09:48 рф завдала 5 ракетних, 69 авіаударів і 74 обстріли з систем залпового вогню. Є жертви серед цивільних 09:34 Першокласники 15-го вінницького ліцею завітали до рятувальників photo_camera 09:07 Діти-переселенці отримали тисячу ортопедичних рюкзаків з канцтоварами
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up