Історія одних милиць

Історія одних милиць
Почаївська лавра — одна з найвідоміших, найбільших і навіть візуально найпомітніших релігійних святинь України. І справді, це святе місце, де з’явилася Богородиця, можна побачити не тільки з території Тернопілля, де розташований Почаїв, а навіть із сусідньої Львівщини.

Величний Успенський собор Почаївської лаври стоїть на високій горі над сучасним містечком. Його білі стіни із золотими куполами є особливо рідними для українців: збудували храм у XVIII ст. стараннями унійного (греко-католицького — прим. ред.) ордену отців василіан, але вже понад півтора століття у ньому служать православні. І хоча у Почаєві багато церков, саме ця — найцікавіша: окрім того, що всередині храму, справа від царських воріт, є ікона Почаївської Богородиці, стіни розписані картинами див і зцілень, котрі з Божої волі сталися тут.

 

Відео дня
nt>

Історії цього місця

Історію Почаєва легенди пов’язують із часами монголо-татарської навали, коли монахи із Києва втікали від ординців у віддалені райони Русі. Щодо назви містечка є декілька версій. Одні історики пов’язують її з назвою річки Почайни біля Києва, інші – з ім’ям Богородиці, або Почай Діви, як її називали у давнину. Є також припущення, що назва Почаїв походить від давнього слова “поча”, тобто болото, оскільки місцина довкола є болотистою.

Будівництво собору пов’язане з ім’ям графа Миколи Потоцького. Він прославився своїм гультяйством і розпусним життям. Але якось вельможа проїжджав неподалік Почаєва і на рівному місті його коні, вочевидь, чогось злякавшись, перекинули бричку. Розгніваний Потоцький вхопив пістоль і тричі вистрелив у свого кучера. Той встиг впасти навколішки і, склавши руки, почав молитися до Почаївської Богородиці. Жодна з куль навіть не зачепила слугу, а здивований граф, охоловши, наказав тому негайно їхати до Почаєва. Після описаної події і відвідин святого місця Микола Потоцький змінився, почав робити значні пожертви на монастир і навіть, як йдеться в одній книзі, “розлучився з дружиною і жив як праведник...”. Пожертви Потоцького і дозволили ченцям замовити в австрійського архітектора Готфріда Гофмана проект собору. Вже у 1842 році російський імператор і ненависник демократії Микола ІІ під час відвідин Почаєва назвав створений у бароковому стилі храм “витвором зухвалої архітектури”. Але режим царської Росії не доходив до того, щоб вивозити монахів у поля і наказувати не повертатися назад, як це пізніше робили комуністи.

Віруючих же не зупиняли ні репресії, ні відстані: люди йшли на зцілення до Почаєва як із поблизьких сіл і хуторів, так і з внутрішніх районів Росії, з Молдавії. Так, біля образу Богородиці досі стоять милиці — доказ зцілення Григорія Боднаря-Деренчука. Цей чоловік народився 10 жовтня 1877 року у багатодітній родині. Він хворів ще в дитинстві, але після участі у Японській війні 1905 року Григорій Деренчук повернувся додому калікою: не міг пересуватися без милиць, адже страждав на болісний параліч. Чоловік звертався до багатьох лікарів. Їздив до Києва, але все марно. І тут зневіреному Деренчуку у Києві порадила поїхати до Почаєва одна жінка. Вона назвалася Іриною Захарівною Лазаревич і сказала, що й сама зцілилася завдяки молитвам у святому місці. Селянин послухав поради і 25 липня справді зцілився.

Як туди дістатися

До Почаєва з Тернополя регулярно курсують автобуси з міжміського або ж “великого” автовокзалу. Перший рейс до цього містечка вирушає з обласного центру о 6.50, а останній – о 20.00. Квиток коштує 14,85 грн. Дорога до Почаєва займе приблизно годину-півтори.

 

Кому варто їхати

Почаїв варто відвідати кожному, віруючий ви чи ні. Адже це невелике містечко знане не тільки релігійними святинями — його історія є історією в мініатюрі всієї Волині. Нашарування різночасових православних, греко-католицьких і навіть протестантських старожитностей вкупі зі світською минувшиною дає змогу відвідувачу відкрити для себе новий Почаїв під час кожного візиту туди. У Лаврі завжди людно: сюди з усієї України і сусідніх країн їдуть як сім’ями, так і великими групами від церков.

Стежте за новинами Тернополя у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Тернополя за сьогодні
21:00 У місті на Тернопільщині відновили дзвін старовинного годинника на ратуші 20:00 На вулиці Батьківського двоє тернополян зробили стихійне сміттєзвалище — як відповідатимуть 19:03 Через обмеження тепер затори: чи ремонтуватимуть аварійний міст біля технічного університету photo_camera 18:25 У Тернополі розшукують молоду жінку Від читача 22:29 Тумба Кварцит 110 18:00 Сенатору США, який має чортківське коріння, присвоїли звання «Почесний громадянин Чорткова» 17:00 У Тернополі презентували інформаційно-координаційну платформу для ВПО 16:00 Поліція розшукує 52-річного тернополянина 15:10 Україна повернула тіла 140 полеглих захисників 14:37 У Тернополі 26-27 квітня ремонтують дороги: перелік адрес 14:03 На Київській зіштовхнулися автівки: постраждала жінка 13:35 Мешканці ОСББ закупили за власні кошти дрони для тернопільських військових 12:51 Близько 500 жителів Тернопільщини отримали щеплення у рамках Всесвітнього тижня імунізації 11:52 У Тернополі запалили свічки пам'яті про жертв Чорнобильської катастрофи 11:35 ДТП на дорозі Тернопіль-Ланівці: травмовані водій та дитина 11:03 «На щиті» повертається до рідного дому солдат Володимир Огородник 10:10 У графік зупинки котелень у Тернополі внесли зміни 09:50 Святковий гастрономічний рай на Великодні свята від мережі магазинів «Смаколик» (новини компаній) 09:30 У Тернополі відбудеться марафон з писанкарства 09:01 26 квітня відключать газ в центрі Тернополя
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Тернополі Ваші відгуки про послуги у Тернополі
keyboard_arrow_up