Де меморіальна дошка у пам'ять про маму Лесі Українки? Будинок розвалили, а напис де поділи?

Де меморіальна дошка у пам'ять про маму Лесі Українки? Будинок розвалили, а напис де поділи?
Михайло Каменюк отримав премію імені Лесі Українки, обіцяв долучитися до відновлення памяті про її родину у місті над Дністром
  • Сьогодні, 25 лютого, у день 150-рччя ювілею Лесі Українки, згадуємо про те, що родина письменниці проживала у Могилеві-Подільському.
  • У дитинстві Леся разом з мамою Оленою приїздили до міста над Дністром.
  • Будинок не зберегли. А де меморіальна дошка?
  • Можливо, її зберігає хтось з могилівчан, повідомте!
  • Лауреат Лесиної премії буде відновлювати стерту сторінку. Як саме?

Вулиця Піонерська, 11. За цією адресою знаходився будинок, в якому проживала Олена Пчілка. На той час, у 1920-1924 роках, вона мала назву Виноградна. У 1996-му перейменували на Олени Пчілки.

Меморіальну дошку встановили ще у 1972-му. З таким написом: «У цьому будинку у 1920-1924 роках проживала письменниця Олена Петрівна Косач (Олена Пчілка), мати видатної поетеси Лесі Українки».

Відео дня

Будинок розвалили, але ж дошка десь мала б зберегтися?

Що кажуть могилівчани?

Автор пам’ятає цей будинок. У свій час працював у Могилеві-Подільському. Тоді у будівлі знаходилася організація «Лісгоспзагу».

— Будинок давно розвалили, — повідомила сьогодні по телефону знана майстриня народної творчості, художниця, поетеса з Могилева-Подільського Оксана Городинська. — Коли я навчалася в школі, щоразу проходила повз нього. Моє дитяче серце сповнювалося гордістю від того, що цією вулицею ходила мама Лесі Українки. З шкільних років знала, що Леся приїжджала до нашого міста.

Пані Оксані нічого не відомо, де могла подітися меморіальна дошка.

— Плануємо відновити її, — каже пані Оксана. — Будемо думати, де саме можна встановити.

Ще одна співрозмовниця Лариса Хухлей, колишня завідувачка районного відділу культури, також сказала, що їй невідомо, куди передали меморіальну дошку з будинку по вулиці Піонерська,11.

Висловила припущення, що інформацію можуть мати в названій організації.

Пані Лариса пообіцяла розшукати колишніх працівників, поцікавитися у них, що знають про пам’ятний напис на честь мами Лесі Українки.

Поетеса Марія Гоцуляк згадує, як ще у радянські часи зверталися до міської влади з листами з проханням зберегти будинок.

— Планували створити в ньому літературну студію, — каже пані Марія. — На прийом до місцевих керівників ходили відомі на той час літератори Олекса Гринчук, Іван Глинський, Микола Горобець. Нам не відмовляли, але й не допомогли.   

Зберіг проект будівлі

— У мене зберігається декілька черепиць з цього будинку, — каже голова Могилів-Подільського краєзнавчого товариства Валерій Войтович. — Покрівля була жерстяна. Черепицю знайшов на горищі. Взяв на згадку.

— Було зрозуміло, що будинок ніхто не врятує, він ветхий, — продовжує співрозмовник. — Запропонував владі запросити фахівців, які б зняли «копію» будівлі. Хоча б креслення зберегти. І нам це вдалося. Міська влада оплатила роботу, яку виконали фахівців  спеціалізованого науково-реставраційного інституту «Укрзахідпроектреставрація», аби зняли «копію» будівлі.

Підготовлені ними документи з кресленнями, розмірами, розташуванням кімнат тощо Валерій  Войтович дотепер зберігає в себе. Надрукував їх в одній зі своїх книг.

Співрозмовник уточнив, що Косачі проживали у Могилеві-Подільському декількох місцях. Про це дізнаємося з їхніх листів. В одному з них значиться провулок Романівський, нині Кармалюка. Однак там уже не збереглися старі будівлі.

— Ми все-таки вшанували пам'ять матері Лесі Українки, — каже Валерій Войтович. — Не лише за те, що дала світові літературний талант такого високого рівня. Вона також була знаною письменницею, активною громадською діячкою, яка боролася за незалежність України. Меморіальну дошку на її честь встановили на фасаді  Будинку школярів.

На жовтень нинішнього року у Могилеві-Подільському запланована Всеукраїнська конференція краєзнавців. «Драгоманови і Косачі на Поділлі» — така назва одного з тематичних розділів планованого зібрання.

Виходець з Могилева лауреат Лесиної премії

Вінницький поет Михайло Камеюк названий лауреатом міжнародної премії імені Лесі Українки за 2021 рік. Цього звання він удостоєний  «За значну літературно-культурологічну діяльність».

Диплом лауреата вручили пану Михайлу під час літературно-мистецького вечора «Ні, я жива, я буду вічно жити!», що відбувся в обласній науковій бібліотеці імені Тімірязєва.

Могилів-Подільський мала батьківщина Каменюка. Розповів йому про історію з пам’ятною дошкою.

Співрозмовник відповів, що теж долучиться до пошуків. Зробить це через давніх друзів, знайомих.

— Наша громадська організація «Русалка Дністровая» візьме участь разом з небайдужими жителями міста у тому, щоб у Могилеві було більше інформації про родину Косачів. Один з наших літературно-мистецьких фестивалів присвятимо цій родині. Треба відновити стерту сторінку в історії славного міста над Дністром.

Хто з Косачів проживав у Могилеві

«Родина Косачів і Поділля» — це назва літературно-краєзнавчого дослідження, авторами якого є вінницькі історики К.Завальнюк, І.Журавлівський та Т.Стецюра.

Вони детально дослідили маловідомі сторінки перебування родини Косачів у Могилеві-Подільському. І не тільки. Вони бували і в інших містах краю.

Перша частина дослідження присвячена перебуванні Лесі Українки у місті над Дністром. Вона приїздила туди разом з мамою до знайомих. Цей факт підтвердила її молодша сестра  Ісидора. Нагадаємо, що поетеса присвятила вірш нашому краю «Красо України, Подолля!».

У книзі описано  друзів-подолян Лесі Українки.

У другій частині дослідження йдеться про рідних письменниці, доля яких закинула до Могилева.

Першою приїхала до міста молодша сестра Лесі Ісидора у 1912 році. Її чоловік  Юрій Борисов був агрономом-землевпорядником. Коли у Могилеві створили сільськогосподарський технікум, він очолив навчальний заклад. Ісидора працювала викладачем.

Технікум знаходився у приміському селі Немія. Приміщення збереглося до нашого часу. Нині в ньому загальноосвітня школа.

Ще одна сестра поетеси Ольга також проживала у Могилеві разом з чоловіком Михайлом Кривинюком.  

У Лесі був старший брат Михайло. Він передчасно помер. Його дружина Олександар Судавщикова також проживала з Косачами у місті над Дністром.

У 1920 році до міста приїхала Олена Косач.

Репресії 30-х років не обминули цю патріотичну родину. Подробиці можна дізнатися зі згаданого літературно-краєзнавчого дослідження.


Читайте також:

Подарували на іменини… бджіл. Як чиновник став пасічником і для чого він робить вулик зі скла?

Подарували на іменини… бджіл. Як чиновник став пасічником і для чого він робить вулик зі скла?

Зв’язав дівчину, приставив до голови пістолет, вимагав грошей. Гвалтівника відправили під варту

Слідкуйте за новинами Вінниці у Telegram.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
18:45 Класична, сирна, шоколадна. Знані вінничани діляться рецептами великодньої паски та хліба photo_camera 18:10 Оригінальні автозапчастини від провідних виробників тепер доступні для вінничан (Новини компаній) 18:09 У Вінниці виділять 21 мільйон гривень на потреби Захисників та Захисниць 17:48 Шукає ту, яку ніколи не цілував. Вони обоє із Джурина: хвилююча історія двох наших земляків Від читача 13:03 EPAM Україна та ГО «Загартовані серця» передали Силам оборони 100 автомобілів 17:32 Як вінничанам з хронічними захворюваннями безплатно отримати ліки 17:00 Афіша Вінниці. Де і як відпочити дітям і дорослим на вихідних 27 та 28 квітня 16:35 Охорона та безпека під час війни: вінницькі охоронні фірми, сигналізація та відеонагляд (партнерський проєкт) 16:33 В останні дні квітня на вулицях біля Київського мосту обмежать рух. Яка причина та скільки це триватиме 14:45 З’явився білий бенгальський тигр. Чим ще здивує Подільский зоопарк у новому сезоні? photo_camera 13:45 У Вінниці чоловік з сокирою накинувся на контролера обленерго 13:32 «Колосівські» тхеквондисти здобули дві бронзи на турнірі «Hereya open» в Болгарії 13:20 Де смачно пообідати на Вишенці: огляд бізнес-ланчі і не тільки (партнерський проєкт) 12:45 За вбивство продавця трактора хмільничанин сидітиме 15 років 12:21 «Коли в темну пору йшли по траві, іскри сипалися з-під ніг». Спогади про аварію в Чорнобилі photo_camera 12:00 Адреси, де у Вінниці 26 квітня тимчасово не буде світла чи води 12:00 Як знайти роботу в Польщі: поради для українців (Новини компаній) 11:45 Знайшли військових, які переховували вбивць поліцейського з Вінниччини 11:00 Ліквідували ще 950 окупантів. Зведення Генштабу на ранок 26 квітня 10:00 Сьогодні день пам'яті Чорнобиля. Історія та прикмети 26 квітня
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up