У ВНТУ відкрили меморіальну дошку легендарному ректору Івану Кузьміну

У ВНТУ відкрили меморіальну дошку легендарному ректору Івану Кузьміну
 • У Вінницькому національному технічному університеті відкрили меморіальну дошку на честь професора Кузьміна Івана Васильовича.
 • Зняли покривало з меморіальної дошки ректор ВНТУ Володимир Грабко і онук Івана Васильовича, другокурсник факультету комп’ютерних систем і автоматики ВНТУ Владислав Кузьмін.

У понеділок, 2 вересня 2019 року, у Вінницькому національному технічному університеті відбулося урочисте відкриття меморіальної дошки на честь професора Кузьміна Івана Васильовича. На барельєфі зображений той Іван Васильович, який ще роздивлявся карту Вінниці і лише планував де мають бути корпуси майбутнього Вінницького політехнічного інституту, якими вони мають бути.

Професор Кузьмін до останніх днів свого життя активно працював як викладач на факультеті комп’ютерних систем і автоматики.

Сучасний розвиток міста Вінниця завдячує Івану Васильовичу Кузьміну, депутату міськради багатьох скликань, за його суттєвий вклад у розбудову ВПІ – нинішнього ВНТУ – найбільшого технічного університету Поділля та одного з провідних університетів України. За час свого ректорства І.В. Кузьмін спряв створенню сучасної матеріально-технічної бази ВНТУ, що компактно розташована на площі 25 га в мікрорайоні Вишенька. Нині зовнішній вигляд частини цього мікрорайону формують 12 навчальних корпусів, 6 студентських гуртожитків, житлові будинки, легкоатлетичний стадіон, льодовий палац, спортивні майданчики, їдальня та інші складові інфраструктури університету. До послуг студентів та співробітників ВНТУ бібліотека, медичний пункт, санаторій-профілакторій, оздоровчо-спортивний табір, клуб. Підтримані та розвинуті І.В. Кузьміним наукові школи університету разом з організацією ефективної творчої роботи всього науково-педагогічного колективу у кінцевому рахунку дали змогу підготувати на даний час для народного господарства України та країн ближнього зарубіжжя близько п’ятдесяти тисяч спеціалістів.

Помер Іван Васильович 5 травня 2018 року на 95 році життя.

Біографія професора Івана Кузьміна

Кузьмін Іван Васильович народився 3 лютого 1924 року в Сибіру, в селі Угуй Усть-Тарацького району Новосибірської області у робочій сім'ї. У 1942 році добровільно пішов у Червону Армію. В Серпухівському військово-авіаційному училищі служив інструктором практичного навчання, екстерном здав екзамени за середню школу і отримав Атестат зрілості. У 1956 році закінчив Військово-повітряну інженерну академію ім. проф. М. Є. Жуковського, отримав диплом з відзнакою, а в 1959 році — ад'юнктуру цієї академії та захистив кандидатську дисертацію. Цього ж року Кузьмін І. В. був призначений старшим викладачем у Харківському військово-авіаційному училищі. В 1961 році перейшов на посаду старшого співробітника та був направлений Міністерством оборони СРСР у конструкторське бюро С. П. Корольова консультантом з автоматизації стартів ракет і космічних апаратів. Приймав участь практично у всіх розробках під керівництвом головного конструктора С. П. Корольова. За його участі були створені автоматизовані старти ракет РК-98, РК-Н1, Р-73 та інших космічних апаратів. Разом з головним конструктором А. Г. Іосіфяном розробляли програму роботи супутника «Метеор». В 1964 році захистив докторську дисертацію і був призначений начальником кафедри «Системи підготовки і пуску ракет» у Харківське вище військове командно-інженерне училище ракетних військ ім. М. І. Крилова. Продовжував консультувати по автоматизації всі ракетні конструкторські бюро Москви, Дніпропетровська, Харкова та інших міст. З 1965 року отримав звання професора і з 1965 р. по 1976 р. працював завідувачем кафедри «Системотехніки», яку ж і організував, та проректором з науки Харківського інституту радіоелектроніки, а також за сумісництвом продовжував очолювати кафедру в ХВВКІУ РВ ім. М. І. Крилова.

В 1976 році Івана Васильовича Кузьміна призначили ректором Вінницького політехнічного інституту, який він очолював до 1989 року. У Вінниці Іван Васильович Кузьмін 10 років очолював обласне правління товариства «Знання», 15 років був заступником з науки голови Ради сприяння розвиткові Вінниччини, керував Харківською, потім Вінницькою радою з кібернетики і був членом бюро цієї ради Української РСР і СРСР, був членом президії Ради СРСР з обчислювальної техніки. Іван Васильович входив до складу редколегій чотирьох наукових журналів, був віце-президентом Міжнародної академії наук прикладної радіоелектроніки і керівником її Подільського відділення. З ініціативи І. В. Кузьміна у 1977 році у Вінниці для залучення до наукової роботи обдарованої молоді створена Мала академія наук. За високі досягнення в науці та вищій школі портрет І. В. Кузьміна виставлявся на Алеї трудової слави ВДНГ України. Іван Васильович до останніх своїх днів працював професором кафедри комп'ютерних систем управління, вів наукову діяльність, був членом спеціалізованої Вченої ради із захисту кандидатських і докторських дисертацій за спеціальністю «Інформаційні технологі» у Вінницькому національному технічному університеті. І. В. Кузьмін писав літературні твори, деякі з них вийшли друком, а саме «Вірші з космосу» та «Любов, труд і життя». У 2017 році науково-технічна бібліотека ВНТУ відкрила персональну експозицію І. В. Кузьміна, на якій представлені книги з власної бібліотеки Івана Васильовича, підручники, монографії, поетичні збірники автора, публікації про нього, фотографії нагород, якими був удостоєний І. В. Кузьмін та його особисті речі.

Довідка: Іван Васильович Кузьмін - доктор технічних наук, професор, заслужений діяч науки і техніки України, лауреат Державної премії України, академік і віце-президент міжнародної Академії наук прикладної радіоелектроніки, президент Вінницької Малої академії наук, стипендіат Президента України, ректор Вінницького політехнічного інституту з 1976 по 1989 роки. Він є автором понад 600 наукових праць і методичних посібників, з яких 22 монографії, 12 підручників та навчальних посібників, є автором більше 100 винаходів та близько 400 наукових статей.

Читайте також:

Вінницькі науковці повернулися з конференції ERASMUS+. Що цікавого побачили

Слідкуйте за новинами Вінниці у Facebook, Telegram, Instagram, Viber та YouTube.

Коментарі (2)
 • Denys

  Очень интересный был переподаватель. Человек легенда.


  "Нині зовнішній вигляд частини цього мікрорайону формують 12 навчальних корпусів, 6 студентських гуртожитків, житлові будинки, легкоатлетичний стадіон, льодовий палац, спортивні майданчики, їдальня та інші складові інфраструктури університету. До послуг студентів та співробітників ВНТУ бібліотека, медичний пункт, санаторій-профілакторій, оздоровчо-спортивний табір, клуб."
  Льдовий палац? - Вы серьезно? Его уже нет как лет 5.
  Cанаторій-профілакторій? - тоже закрыли года так 4 назад.
  Оздоровчо-спортивний табір - ездил каждый год с первого курса и после окончания университета. В этом году первый раз не был, так как студентов там нет, одни рыбаки и пенсеонеры...
 • Дональд_К

  а ремонт в степашках когда делать будете? лагерь скоро сгниет.
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
15:30 «Таке з нами сталося вперше». Як вінницька «Грація» пережила карантин і дистанційні танці? photo_camera 15:09 Влада намагається заблокувати 20minut.ua, але Ви знайдете нас на 20hvylyn.com (20 хвилин) 15:01 «Is Art Your Religion?» Вінничан запрошують завітати на арт-показ художниці Дани Томашевич photo_camera 14:50 Встановлення пам’ятника Степану Бандері у центрі міста. З’явилася нова петиція Від читача 10:02 Дзвіночок радості двох молодиків-вінничан руйнує стереотипи 14:01 «Три гривні за кубометр газу». Під стінами ОДА триває тарифний мітинг play_circle_filled photo_camera 13:50 Інтерв'ю з 23-річним кінологом, чия влада над чотирилапими не піддається логічному поясненню play_circle_filled photo_camera 13:13 Залізничну станцію у Вінниці модернізують під високошвидкісний рух потягів 12:19 П'ять летальних та 639 нових випадків. Дані про COVID-19 по Вінниці та районах 11:30 «AstraZeneca не відповідає за ефективність вакцини». Вінницькі медики про особливості щеплення 11:03 Вакцинація, історія пасічника та карантин у школі: важливе за 24 лютого на 20minut.ua 10:10 У Козятині під потяг потрапила 17-річна Діана Цимбарович. Родині потрібна допомога photo_camera 09:25 В Україні понад вісім тисяч нових випадків COVID-19. Яка ситуація на Вінниччині? 08:45 Сьогодні вітаємо інженерів-авіаторів та Олексіїв. Історія та прикмети 25 лютого 21:01 Чи треба вакцинуватися тим, хто перехворів? Відповіді на важливі питання про COVID-щеплення 20:49 У селах, які увійшли до складу Вінниці, запрацювали Прозорі офіси 20:20 «Дивлюся на людину і читаю її, як книгу». Розповідь поета, який може писати про що завгодно 20:11 Кілометри романтичних вузькоколійок: поїзд «Гайворон-Рудниця» зняли з повітря play_circle_filled 19:40 «Я втратив все»: вінничанин поділився своєю історією життя з обсесивно-компульсивним розладом 19:03 Шукають вінничанку Оксану, яка може бути причетною до торгівлі наркотиками
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up