Маргарита Шаповал: "Бавимося ляльками всерйоз"

Маргарита Шаповал: "Бавимося ляльками всерйоз"
Театр ляльок - специфічний. Навіть акторів глядачі бачать лише тоді, коли вони виходять на уклін. Маргарита Шаповал розповідає про тих, для кого гра в ляльки – справа серйозна, бо це їх професія.

Досьє
Маргарита Андріївна Шаповал
Посада: керівник літературно-драматургічної частини Вінницького академічного обласного театру ляльок.
Дата народження: 7 січня 1969 року.
Хобі: в’язання.
Улюблений письменник: К. Паустовський.
Улюблена музика: джаз.
Улюблені режисери: Михалков, Рязанов, Гайдай.

У репертуарі Вінницького театру ляльок – близько 30 вистав. До того ж вінничани, не покидаючи рідного міста, можуть побачити ще й спектаклі лялькових театрів із різних країн. Адже раз на два роки у нас проходить фестиваль «Подільська лялька».

Штори з дому - для вистави
- Ви – педагог, 12 років віддали школі. А чому пішли працювати у театр ляльок?
- Ну, тяга до театрального мистецтва у мене з дитинства була… Якось я з іншими дітлахами влаштовувала виставу для мешканців нашого будинку. У дворі зробили «сцену», змайстрували декорації, лишилося тільки почепити завісу. А в нас удома лежали штори: новенькі, чистенькі, а головне - вони дуже підходили за кольоровою гамою до декорацій. Ну, я їх і пристосувала під завісу. І мама, повертаючись із роботи, несподівано для себе уздріла власні новісінькі штори, що теліпалися на мотузці посеред двору. Досі забути не можу грізний погляд, з яким вона прямувала до «акторів»…
А якщо серйозно, то це, мабуть, доля мене сюди завела. Працюю тут уже п’ятий рік. Мої обов’язки – підбір п’єс, підтримання зв’язків із авторами та ЗМІ.

Відео дня
>На ниточках і паличках
- Проведення фестивалю «Подільська лялька» раз на два роки – мабуть, чималий клопіт…
- Фестиваль - ідея нашого директора, Михайла Байдюка. Правда, початковий задум був такий: цього разу фестиваль проходитиме у Вінниці, наступного – у Хмельницькому, далі – у Тернополі… Але чомусь ніхто більше не захотів брати на себе таку відповідальність. От наш директор і тягне цю ношу з 1999 року сам. Останнього разу було 17 колективів (з України, Румунії, Росії, Болгарії), у кожному - по десять осіб. Лялькарі мали цілих п’ять днів для повноцінного спілкування.
Та насамперед це зроблено, звичайно, для глядачів. Навряд чи хто з вінничан спеціально поїде за кордон, щоб піти на лялькову виставу – а тут є нагода побачити різні театри, різні системи ляльок. Для українських лялькарів більш звична лялька-петрушка, яку одягають на руку. А є ж іще й паркетна лялька, і планшетна, і тростинна, і маріонетка…

«Граємось», аж руки болять
- Чи складно виготовити ляльку?
- «Народження» ляльки – процес довгий і копіткий. Спочатку художник робить ескізи, потім ляльку виліплюють… Наш головний художник – Альбіна Гладкова. У неї свій, особливий стиль. Вона працює у театрі вже стільки років, що не уявляє себе без нього, а ми не уявляємо театр без неї.
Всю «механіку» робить конструктор ляльок Анатолій Молдован. Кожну ляльку він підлаштовує під руку актора, щоб зручно було нею працювати. Адже акторська робота нелегка навіть чисто фізично: спробуйте руки потримати піднятими догори – через кілька хвилин вони вже терпнуть…
Зараз у нас працюють 18 акторів. А ще є чимало людей, яких на сцені ви ніколи не побачите, але без яких театр просто не існуватиме. Наприклад, завідувачка постановочної частини. Як зараз фінансують культуру – розказувати не треба. Часом доводиться домовлятися, щоб необхідні матеріали нам дали в борг. Ми, звичайно, потім платимо, але ж все потрібне вчасно! І якби не вміння конкретної людини домовлятися, то хтозна, чи побачила б світ чергова вистава…
Наш головний режисер, Олександр Свіньїн, вміє керувати і людьми, і ляльками, і може замінити в театрі будь-кого – якщо потрібно, то й світло виставить, і звук. Що ж стосується репертуару, то він і зберігає старі цікаві вистави, і співпрацює з сучасними авторами.

У гості до Попелюшки
- Що нового запропонує театр влітку?
- У багатьох театрах існує практика запрошувати режисерів з інших міст. Олександр Кузьмин із Черкас уже ставив у нас виставу «Івасик-Телесик», яка на п’ятому фестивалі «Подільська лялька» завоювала гран-прі. А завтра він приїздить, щоб розпочати роботу над новою виставою - «Попелюшка». Тетяна Шабанова давно мріяла стати художником-постановником саме цієї п’єси. Зараз вона працює над декораціями. Кузьмину сподобались її ідеї. Вони вже не вперше працюють разом – постановку «Івасика-Телесика» теж здійснювали удвох. Отож збирайтеся до нас у гості, адже прем’єра «Попелюшки» відбудеться уже цього літа.

Коментарі
Найчастіше Найчастіше
Новини за сьогодні
Новини Вінниці за сьогодні
13:33 Скільки заробляє керівництво вінницької Нацполіції? Огляд декларацій за 2023 рік 13:04 Молодший лейтенант з Вінниччини отримав грошовий сертифікат від Головкома ЗСУ 13:00 До 70% знижки з карткою Mastercard для нових користувачів онлайн-сервісу Uklon у Вінниці (Новини компаній) 12:17 Водій BMW в'їхав у дерево на вулиці Пирогова у Вінниці, є постраждалі play_circle_filled Від читача 23:38 Благоустрій П'ятничанського парку 11:30 Дослідження, яким довіряють: яку медичну лабораторію обрати у Вінниці? (Новини компаній) 11:21 З криниці на Вінниччині рятувальники дістали тіло жінки 10:30 Для військових на реабілітації у Вінниці влаштували спартакіаду. РЕПОРТАЖ photo_camera 10:19 Без води та світла. Де у Вінниці 20 травня відключатимуть послуги 09:30 День відкритих дверей у Вінницькому національному технічному університеті. Запрошуємо! (Новини компаній) 09:21 Захисники українського неба знищили всі 29 дронів, якими ворог атакував країну 08:51 В останню путь вінничани проводжатимуть Дениса Слободянюка на псевдо «Еколог» 08:20 Цех 9, Токайо, Етно чари - нові заклади, що відкрились у Вінниці в 2023 (партнерський проєкт) 08:17 В Україні відзначають День банківських працівників. Історія, заборони та прикмети 20 травня 21:41 У благодійному матчі профі з «Чайки» подужали аматорів з «Універ-Динамо» 21:00 ТОП важливих новин на «20 хвилин» від 13 по 20 травня, які ви могли пропустити 20:11 Ювілей Барської організації незрячих відзначили змаганнями з інтелектуальних ігор 20:11 Олександр Князь отримав грошовий сертифікат від Головнокомандувача ЗСУ 19:45 Мандрівка в минуле: що стояло на місті апеляційного суду та які будівлі були поруч play_circle_filled photo_camera 19:02 Вінницький айтішник потрапив у рейтинг найвпливовіших акаунтів в українському LinkedIn
Дивитись ще keyboard_arrow_right
Ваші відгуки про послуги у Вінниці Ваші відгуки про послуги у Вінниці
keyboard_arrow_up